“Dolazak noći bio je dovoljan, sa svim onim zvijezdama u slavlju, svjetlima čamaca na moru, pucketanjem i smradom komaraca i moljaca koje je udario plavi roštilj ovješen na zid terase, da izbriše svu melankoliju, da me vrati beskrajnoj sreći ljeta.”
Michele Serra
Bilo da ga provodimo uz more, rijeku, u šumama ili na planinama, svako godišnje doba, pa tako i ljeto, postoji s razlogom te unatoč globalnom zatopljenju i štetnosti sunčevog zračenja, uz određen oprez, i ljeto ima svoje prednosti.
Kako iskoristiti najbolje od ovog najtoplijeg godišnjeg doba, a izbjeći negativne posljedice i zašto nam zapravo treba ljeto?
Duži dani i sunčeve zrake, uz pravilno ponašanje i zaštitu, blagotvorni su za cijeli organizam.
Sunčeva svjetlost ublažava upalne bolesti kože, naročito neurodermitis i akne.
Također, povećava apsorpciju vitamina D koji je važan za adekvatnu funkciju kalcija, antikancerogeni učinak i bolje raspoloženje.
A osim boljeg raspoloženja, bilježe se i bolje pamćenje i koncentracija.
Nimalo čudno, upravo zbog dužih dana, a kraćih noći, i djelovanja sunca, naš organizam luči više serotonina, dopamina i endorfina.
Uz to, ljeti organizam traži takozvanu ‘lakšu’ hranu i ovo razdoblje bogato je namirnicama punim vode, naročito voće.
Isto tako pokazalo se da upravo zbog povišenih tjelesnih temperatura pijemo više tekućine.
Iz istog razloga dolazi do širenja krvnih žila i manjeg rizika od povišenog krvnog tlaka i srčanog infarkta ili moždanog udara.
U ovim mjesecima češće mijenjamo mjesto boravka te više boravimo uz more i rijeke, što od davnina ima vrlo ljekovit učinak na psihičko i fizičko zdravlje.
Nezanemariv broj ljudi upravo ljeti ide u šume i na planine gdje osim blagotvornih sunčevih zraka ima i puno kisika.
Gdje god bili, ljeti smo obično fizički aktivniji.
Jeste li primijetili da upravo ljetna druženja imaju posebnu draž i često traju do dugo u čarobnu noć?
A upravo je socijalna interakcija neophodna za funkcioniranje, jednako kao i potreba za mirom i odmorom.
Naročito od početka epidemije koronavirusom, otkada se u hladnijim dijelovima godine još više povlačimo u sebe zanemarujući obiteljska i prijateljska okupljanja.
Naglasimo najvažnije:
– izbjegavajte izravno izlaganje suncu u razdoblju od 11 do 17 sati;
– koristite zaštitne kreme s visokim faktorom;
– pijte što više nezaslađene tekućine;
– jedite puno voća i povrća;
– ako možete, što više vremena provedite uz more, rijeku, u šumi ili na planinama;
– tjelesne aktivnosti usmjerite na rane jutarnje ili u večernje sate;
– ako osjetite glavobolju, mučninu, slabost, vrtoglavicu ili grčeve u mišićima, odmah se povucite u mračnu i hladnu prostoriju, lezite i postepeno unosite tekućinu u organizam;
– družite se, nazovite one koje niste dugo vremena vidjeli te nadoknadite propušteno.
Neka ljeto živi, a vi živite ljeto!
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail [email protected] s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!