“Naučila sam da u dobrom snažnom zagrljaju ima više snage nego u tisuću smislenih riječi.” Ann Hood
Uz socijalno distanciranje, dramatično smanjeni ljudski kontakt i više digitalnih nego fizičkih interakcija, mnogima od nas ponestaje zagrljaja.
Ove dodatne mjere za održavanje zdravlja uzrokuju mentalne i emocionalne zdravstvene probleme, gubitak produktivnosti na poslu, smanjenu intimnost i povjerenje, povećanu ljutnju i agresiju, a to je samo početak.
Bitno je da ovo shvatimo ozbiljno – što smo emocionalno i mentalno uravnoteženiji, više možemo pomoći našoj okolini da i sama ostane čvrsta baza cijelog društva.
Virginia Satir, svjetski priznata psihoterapeutkinja, poznata je po izjavi: „Potrebna su nam četiri zagrljaja dnevno za preživljavanje. Potrebno nam je osam zagrljaja dnevno za održavanje. Treba nam 12 zagrljaja dnevno za duhovni rast.”
Zagrljaji jačaju imunološki sustav i reguliraju ravnotežu svih ostalih organskih sustava. Zagrljaj rezultira određenim pritiskom na našu prsnu kost, koja zatim stimulira timusnu žlijezdu zaduženu za reguliranje i kvalitetnu proizvodnju bijelih krvnih stanica u tijelu, što nas održava zdravima.
Zagrljaji pomažu i povećati cirkulaciju i uravnotežiti naš živčani sustav. Osnažuju naš osjećaj sigurnosti.
Zagrljaji nas emocionalno ‘hrane’, pomažu nam da se prisjetimo da nismo sami, da osjetimo više povjerenja s drugima.
Jeste li ikada primijetili koliko se opušteno osjećate nakon zagrljaja?
Zagrljaji nas podsjećaju da se zajedno možemo suočiti sa svim izazovima.
Također, zagrljaji povećavaju naš osjećaj pripadnosti. Podižu razinu hormona oksitocina i serotonina, koji liječi osjećaj tuge, usamljenosti, izolacije i ljutnje.
Zagrljaj je zajedničko iskustvo: istovremeno dajete i primate naklonost.
U zagrljaju nema gubitnika. Zato, ne gubite vrijeme. Zagrlite osobu do sebe. Zagrlite člana obitelji, prijatelja, dragog kolegu, svog kućnog ljubimca.
I najvažnije, zagrlite samu sebe. Svojim srcem i vlastitim rukama. Time šaljete poruku svom umu i tijelu da ste vrijedni ljubavi i života.
Zagrlite cijeli svijet.
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail [email protected] s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!