Preporuke za onkološke bolesnike o cijepljenju protiv covida-19: cijepite se!
Tanja Rudež, naša nagrađivana znanstvena novinarka, saznala je odgovore na najčešća pitanja koja muče onkološke bolesnike vezano uz cijepljenje protiv covida-19.
14. nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice
Mjesec siječanj posvećen je zdravlju žena: 16. siječnja obilježava se 14. nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, a 15. europski tjedan prevencije raka vrata maternice od 18. do 24. siječnja.
Doc. dr. Bojana Knežević: Tužna je spoznaja da su neki ljudi nakon dijagnoze maligne bolesti još ostali i bez posla
U Hrvatskoj do sad nisu rađena istraživanja vezana uz radni status oboljelih osoba, niti je praćeno što se kasnije, kad završe tretmani, događa s tim osobama u smislu kvalitete njihova života i rada. Nije poznato u kojim ih je zanimanjima najviše i mogu li poslije zbog zdravstvenog stanja ostati na istim poslovima. Također, nije poznato što se događa s osobama koje su bile zaposlene na određeno vrijeme pa nakon što obole izgube posao i kakva ja njihova sudbina nakon što je nastupila pandemija koronavirusa.
O tome što bi trebalo učiniti da se takva situacija promijeni, razgovarali smo s doc. dr. Bojanom Knežević, voditeljicom Odjela za osiguranje i poboljšanje kvalitete zdravstvene KBC-a Zagreb.
Jedan od većih javnozdravstvenih problema nakon pandemije bit će bolesti ovisnosti
Uz mogući rast anksioznosti i depresije kao posljedice pandemije, postoji i niz drugih potencijalno opasnih posljedica na zdravlje i na psihu ljudi, o čijim razmjerima još ne znamo dovoljno.
Tko štiti onkološke pacijentice i žene žrtve nasilja od gubitka posla?
U Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 25.000 pacijenata s rakom. Polovica oboljelih su žene. U isto vrijeme oko 60 posto oboljelih u dobi je između 40 i 65 godina, što znači da bi trebali biti radno aktivni.
Psihologinja Ivona Poljak: Onkološki pacijenti su vrlo strpljivi i pokazuju veliko razumijevanje za novonastalu situaciju
Kod osoba oboljelih od malignih bolesti češće se javljaju anksioznost i depresivnost, nego kod opće populacije, i to čak kod 50 posto oboljelih, a trenutačna pandemijska situacija svakako ne pomaže.
Ravnateljica Klinike za psihijatriju Vrapče: Naša tolerancija straha znatno je manja nego u naših predaka
Moderan čovjek zaboravio je na strah. A upravo je strah ključan u ovoj pandemiji, o čemu govore i rezultati stranih istraživanja o utjecaju pandemije. Nalazi tih istraživanja najčešće izdvajaju strah za zdravlje i strah za svoje bližnje.
U sjeni podataka o značajnom porastu obiteljskog nasilja: Čeka li nas porast broja žena oboljelih od raka dojke?
Pandemija je svuda u svijetu dovela do porasta rodno uvjetovanog nasilja. U Hrvatskoj, broj kaznenih djela nasilja u obitelji u odnosu na isto razdoblje prošle godine porastao je za 50 posto. U isto vrijeme, svjetska istraživanja pokazala su da je obiteljsko nasilje u uskoj vezi s porastom raka dojke. Znamo li kakva je situacija u Hrvatskoj?
Startala europska građanska inicijativa „Pravo na lijek“, uključite se i potpišite peticiju!
“Ovo nije vrijeme za privatni profit i kontrolu. Svatko ima pravo na lijek. Jedini način za suzbijanje ove pandemije je stvaranje zajedničkog rješenja, a to su antipandemijska cjepiva i terapije kao globalno javno dobro, besplatno dostupno svakome”, moto je europske građanske inicijative “Pravo na lijek” koja je startala danas. Među potpisnicima Inicijative je i Udruga NISMO SAME.
Stručnjaci tvrde: Gotovo svaki treći Hrvat pogođen je korona krizom, onkološkim pacijentima pandemija je donijela nove strahove
Paralelno s brojkama, koje svjedoče o posljedicama borbe s nevidljivim neprijateljem – virusom, raste i strah ljudi, što ostavlja duboke posljedice na psihu. Istraživanja su pokazala da je psihičko zdravlje najviše narušeno u žena, posebice kod onih koje su poštivale mjere izolacije i onih koje su doživjele više stresnih događaja odjednom.