Kada pacijent dođe u psihijatrijsku ordinaciju, neminovno se osjeća nervozno i ranjivo.
U stanju je učiniti štošta kako bi se osjećao bolje.
Psihijatrijsko liječenje, uz psihoterapiju, često uključuje i farmakoterapiju koja je u srednje teškim i teškim oboljenjima neizbježna. No, dio onih koji se pojave na našim vratima pri samom su dolasku protiv uzimanja lijekova.
Neki od njih se predomisle, drugi ostaju pri svom.
Na nama je da im pružimo stručno mišljenje i ponudimo sva moguća (pomoćna) rješenja.
Što nam sve može pomoći da se osjećamo bolje?
Tjelesna aktivnost
Nikada ne možemo previše naglasiti kako i deset minuta fizičke aktivnosti utječe na pojačano lučenje dopamina smanjujući nervozu i bezvoljnost.
Hrana bogata triptofanom
Triptofan je jedna od esencijalnih masnih kiselina koje su tijelu potrebne za sintezu bjelančevina. Tijelo ne može samo proizvesti aminokiseline pa ih moramo unositi hranom.
Triptofan sudjeluje u izgradnji serotonina te melatonina koji regulira ritam spavanja i budnosti pa je važan za dobar san i raspoloženje. U organizmu pozitivno djeluje s mnogim drugim hranjivim tvarima među kojima su vitamin B6, vitamin C, folna kiselina i magnezij. Najzdravije je uzimati triptofan u prirodnom obliku odnosno u svježim namirnicama.
U kojim se namirnicama triptofan najčešće nalazi?
- meso (osobito govedina, janjetina, puretina i piletina)
- riba (najviše losos, bakalar, srdela, tuna)
- jaja
- biljne namirnice – patlidžan, krumpir, leća, soja, grah, špinat, raštika, heljda, slanutak, salata, marelica, banana, raž, zob, suncokretove i bundevine sjemenke
Jeste li znali da je kikiriki jedna od namirnica s najvećim udjelom triptofana?
Triptofan sadrže i mahune, tikvice, cvjetača, celer, grašak, rajčica, šampinjoni, cikla, luk te češnjak.
Sunce
Čak i zimi potrebno nam je sunčevih zraka zbog nedostatka D vitamina koji često doprinosi depresiji!
Suplementi
Kod psihičkih tegoba posebno naglašavamo važnost B i D vitamina, omega masnih kiselina i magnezija.
Biljni preparati
Na tržištu je sve više pripravaka na biljnog bazi.
Mnogi od njih pokazali su blagotvoran učinak na blaže depresivne i anksiozne smetnje.
Neke od njih su gospina trava, valerijana, pasiflora, rodiola i šafran.
Prije upotrebe istih, svakako se trebate posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom zbog moguće neželjene interakcije s određenim lijekovima ili simptomima.
Ostalo je do vas samih – toliko je stvari oko nas koje nam mogu uljepšati dan: voljene osobe, kućni ljubimci, glazba i druge vrste umjetnosti.
A ponekad je potrebno samo dozvoliti sebi da malo stanemo, konkretno ne čineći ništa, a za sebe čineći puno.
I dišemo.
Ne kaže se uzalud da vrijeme potrošeno na sebe nikada nije protraćeno vrijeme.
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail [email protected] s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!