Googleov tim za umjetnu inteligenciju radi na izradi algoritma koji bi patolozima pomogao pri dijagnosticiranju metastatskog raka dojke, objavio je Business Insider.
Za izradu algoritma korišteni su skenovi limfnih čvorova pacijentica oboljelih od raka dojke koje su se liječile u bolnicama u Nizozemskoj.
Googleov tim na ovu je temu sredinom listopada objavio dva rada u stručnim časopisima.
Prvo istraživanje pokazalo je kako algoritam može pregledati stanice iz tkiva pacijentica. Uz skenove iz Nizozemske, algoritam je pregledao i dodatnih 108 skenova iz drugog laboratorija.
Drugo istraživanje pratilo je na koji način algoritam pomaže patolozima pri pregledu uzorka tkiva i donošenju točne dijagnoze.
Oba istraživanja pokazala su da algoritam može detektirati koji skenovi sadrže metastatski rak dojke, i to u čak 99 posto slučajeva.
Alat, poznat kao LYmph Node Assistant ili LYNA, mogao bi jednoga dana djelovati kao “spell check” za patologe.
Istraživanje je pokazalo da su patolozi koji su koristili algoritam bili precizniji u postavljanju dijagnoza od onih koji ga nisu koristili. Jednako tako, algoritam sam nije bio toliko učinkovit kao u situacijama kada su ga koristili liječnici.
„Zamislite algoritam kao program za provjeru pravopisa na računalu. Možda ste u riječi koja ima puno slova propustili jedno ‘e’, algoritam će tu riječ ispraviti. S druge strane, ako ste istu riječ napisali dvaput, algoritam možda neće otkriti pogrešku“, poručili su iz Googlea.
“Pokazalo se da patolozi mogu bolje raditi uz pomoć algoritmima nego sami”, izjavio je novinarima Business Insidera Yun Liu, član Googleovog tima.
Ovo nije prvi put da je Googleova kompanija Alphabet koristila umjetnu inteligenciju u svrhu unaprjeđenja zdravstva.
DeepMind, Alphabetova kompaniju za umjetnu inteligenciju, pokušava utvrditi vrstu bolesti na temelju slike pacijentovih očiju.
Sam Google radi na razvoju algoritma koji bi dijagnosticirao dijabetičku retinopatiju, bolest koju razvijaju dijabetičari, a čiji je glavni simptom gubljenje vida.
Kao sljedeći korak primjene novog algoritma provjerit će se kako LYNA funkcionira u klinici, tj. kako reagira na nove skenove limfnih čvorova pacijentica oboljelih od raka dojke. Ako to prođe dobro, algoritam koji razvija Google jednoga bi dana mogao postati standard koji bi liječnici koristili kod dijagnosticiranja maligne bolesti.