U općem je interesu da svi liječnici koji rade s onkološkim bolesnicima rade na sebi i svojim komunikacijskim vještinama
Piše: Maja Vukoja, dr. med., spec. psihijatar
Medicina je vrlo odgovorno i zahtjevno područje za koje treba puno uloženog truda i novih saznanja koja treba pratiti kroz čitav radni vijek.
Onkologija je zasigurno jedna od najsloženijih grana medicine, ne samo zbog specifičnosti u liječenju, već i zbog emocionalnog tereta s kojim se nose bolesnici, ali jednako tako i njihovi liječnici.
Rad s oboljelima od malignih bolesti izrazito je stresan posao jer liječnike s teškim životnim situacijama suočava na dnevnoj bazi.
Također, prisutan je sukob između želje liječnika da postigne idealan terapijski cilj i stvarnosti koja nije uvijek u skladu s njegovim (često nerealnim) očekivanjima.
Sve to kod liječnika onkologa dugoročno dovodi do frustracija i osjećaja da su razočarali sami sebe, oboljele osobe i članove njihovih obitelji.
Gledati teškim bolestima u oči u isto vrijeme znači i suočiti se s vlastitom smrtnošću, kao i sa smrtnošću bliskih osoba oko nas.
Postavlja se pitanje kako se nositi s takvim stresom i istovremeno profesionalno obavljati svoj posao.
Zbog svega navedenog, neosporna je činjenica da je zdravstveno osoblje, koje je u stalnom kontaktu s onkološkim bolesnicima, među najosjetljivijim skupinama za razvoj psihičkih bolesti.
Istraživanja provedena među osobljem na onkološkim odjelima pokazala su visoke rezultate na ljestvicama sagorijevanja od stresa, iscrpljenosti i osjećaja nemoći, s većom prevalencijom kod žena nego kod muškaraca.
Zaštitni faktor, koji je također ustanovljen, bazično je zadovoljstvo zbog bavljenja upravo ovom granom medicine, naročito u slučaju većeg profesionalnog uspjeha te osjećaja da osobu cijene i kolege i pacijenti.
Naravno, sve ovisi i o psihološkom profilu samog liječnika, njegovim osobnim životnim okolnostima, načinu na koji se nosi s vlastitim poteškoćama, kao i o tome koliko si visoke i realne ciljeve on postavlja.
Što je veći terapijski učinak uz osjećaj svrsishodnosti i cijenjenosti, jači je i ‘zaštitni omotač od stresa’.
Važno je da osoblje, unatoč razvoju tehnologije, ne zakaže u području komunikacije.
To se odnosi na adekvatnu komunikaciju s bolesnicima, kolegama, ali i osobama u privatnom životu.
Oni koji teško verbaliziraju svoja i tuđa emocionalna stanja, izloženiji su stresu od ostalih.
Zato je u općem interesu da svi liječnici koji rade s onkološkim bolesnicima rade na sebi i svojim komunikacijskim vještinama.
Faktori rizika za stres su i nedovoljna fizička aktivnost, premorenost, zapostavljanje osobnog života uz konzumaciju alkohola, nikotina i drugih psihoaktivnih supstanci.
Upravo zahtjevan posao liječnika često rezultira nezdravim načinima života i sklonosti ovisnostima, o čemu se nerado govori.
Ne zaboravimo da su i liječnici samo ljudi kojima je unatoč zvanju, profesionalnosti i stručnosti teško gledati tuđu patnju, nositi se s naporom, stresom, gubicima i osjećajem da nisu zadovoljili sami sebe.
Liječnici često zanemaruju vlastito psihičko i fizičko zdravlje jer su identificirani s ulogom osobe koja liječi druge, odnosno ulogom svemoćne osobe koja ne smije imati slabosti niti se razboljeti, a to je, osim što je daleko od istine, uzrok i neredovitih odlazaka liječnika na kontrole njihovog zdravstvenog stanja te negacije potencijalnih bolesti, uz otpor prema traženju pomoći.
Zaključno možemo reći da je psihičko i fizičko zdravlje liječnika, a među njima su onkolozi jedna od najugroženijih skupina, problem koji se ne smije zanemariti.
Na kraju krajeva, uz iscrpljenog liječnika pati cijelo osoblje, ali pate i bolesnici i obitelji svih sudionika u procesu liječenja.
Svi liječnici, kao i ostalo medicinsko osoblje, moraju biti svjesni svojih kapaciteta te u slučaju poteškoća i sami potražiti liječničku pomoć.
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail [email protected] s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!