“Dobro zdravlje je kruna na glavi zdravih koju mogu vidjeti samo bolesni.” – arapska poslovica
Nakon objave da engleski kralj princ Charles boluje od raka, nedavno je javnost preplavljena vijestima da i princeza Kate boluje od maligne bolesti.
Vijesti su odjeknule u cijelom svijetu te izazvale šok, tugu, ali i nadu.
Kada pomnije razmislimo, radi se o dubokim psihološkim fenomenima.
Od pamtivijeka ljudi su se poistovjećivali s idolima, poznatim osobama, vođama, čak i narodima.
U svima nama postoji potreba za identifikacijom i idealizacijom koje su, u psihološkom smislu, i jedne od mehanizama obrane.
Kod identifikacije čovjek se poistovjećuje s drugom osobom koja mu je po nečemu bliska.
Primjer visoke i krajnje identifikacije je poistovjećivanje s roditeljima.
Identifikacijom tuđe uspjehe doživljavamo kao svoje.
Isto je i s neuspjesima, tragedijama i teškim trenucima.
Slična situacija događa se i kod idealizacije.
Tada nekome dajemo osobine koje ta osoba možda i nema. Dolazi iz potrebe da se nekome divimo.
Proradu idealizacije važno je adekvatno proživjeti u razdoblju ranog rasta i razvoja s roditeljima koji su naši prvi idoli.
Obraćanjem javnosti, Kate Middleton dovodi nas do spoznaje da smo u bolesti zaista svi isti te da, iako bogatstvo omogućuje bolje uvjete liječenja, nitko na nju nije imun, niti itko može znati sa sigurnošću da će liječenje biti uspješno.
Nesumnjivo, s Kate se poistovjetilo mnogo oboljelih žena širom svijeta koje se zbog osjećaja pripadnosti, podrške i olakšanja okupljaju u raznim udrugama i organizacijama.
Poistovjećuju se prije svega zato što su žene, a znamo koliko je biti žena zahtjevno u današnjoj strukturi društva, zato što moraju biti jake, ali i zato što imaju pravo i biti slabe.
Tako je i sama princeza Kate uspoređena sa svekrvom koju nikada nije upoznala, princezom Dianom, ranjivom, neposrednom i nadasve karizmatičnom ženom koju su mnogi obožavali, ali joj i zavidjeli, a koja je doživjela tragičnu i preranu smrt.
Svakako, pri usporedbi s drugima, moramo uzeti u obzir da smo ipak svi različiti, dok tuđa iskustva možemo iskoristiti za vlastiti rad na sebi i jačanje svojih unutarnjih snaga.
A princezi Kate i svima vama, dragim ženama, želimo zdravlje i puno smijeha.
Budite ponosne!
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail [email protected] s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!