Znanstvenici i liječnici desetljećima traže načine kako zaustaviti štetu koju virusi uzrokuju ljudima. No, posljednjih nekoliko godina pojavili su se modificirani virusi kao potencijalni saveznici u borbi  protiv raka. Prethodne studije pokazale su da neki virusi prirodno ubijaju stanice raka, ali znanstvenici nikada nisu utvrdili točan način na koji oni to čine. Znanstvenici u Cancer Research UK Oxford Centre fokusirani su na jednu određenu vrstu virusa koja ubija stanice raka, a naziva se Enadenotucirev virus (EnAd).

Nova studija, objavljena u Molecular Therapy – Oncolytics, kako prenosi časopis Cancer Research otkrila je kako EnAd ima neobičan način ubijanja stanica raka. Arthur Dyer i njegov tim postavili su svoju verziju nadzornih kamera za stanice kako bi ‘ulovili’ čin ubijanja stanica i snimili ga kamerom. Snimka je napravljena na način da je korišten mikroskop za promatranje stanica koji se obično koristi u laboratorijima i koji je svake minute snimio jednu fotografiju.

 

“Sve su te fotografije potom povezane u jedan video”, kazao je Dyer.

 

Jedan od načina na koji virusi preživljavaju u ljudskom tijelu je da otimaju zdrave stanice i koriste njihove unutarnje mehanizme. Virus EnAd preuzme unutarnji mehanizam stanice raka i do te mjere koristi energiju stanice da joj ne preostane dovoljno energije za život.

 

“Ovaj virus treba stanice koje su već hiperaktivne”, rekao je Dyer, objašnjavajući da stanice raka predstavljaju savršenu „žrtvu“ budući da su hiperaktivne.

 

Stanice obično umiru na vrlo kontrolirani način, no ove stanice raka se napušu tako da dosegnu dvostruku ili trostruku veličinu.Upravo je taj efekt ono što virusu EnAd daje mogućnost da bude odličan ubojica stanica raka. Stanice raka mogu se ‘prerušiti’ kako bi se sakrile u imunološkom sustavu tijela, ali kad EnAd uništi stanice raka u laboratorijskim uvjetima on  iza sebe ostavi nered na ‘mjestu zločina’ i puno dokaza o tome što se dogodilo. Seymourov tim vjeruje da ovo ohrabruje imunološki sustav da oglasi alarm koji će potaknuti druge imunološke stanice da dođu i istraže ‘mjesto zločina’. Kako bi sve ovo dodatno istražili u laboratoriju su testirali brojne verzije virusa.

 

„Važno je da virus može razlikovati stanicu raka od zdravog tkiva. Iz tog je razloga tim testirao virus i na zdravim stanicama, kako bismo se uvjerili da ih virus neće napasti. Znači, istovremeno smo tražili viruse za koje postoji najmanja moguća opasnost da će zaraziti zdrave stanice”, rekao je Dyer.

 

Ovako strog odabir doveo je do toga da je odabran virus koji ima samo jedan zadatak – zaraziti i uništiti stanice raka. Virus EnAd prošao je sve faze istraživanja u laboratoriju i sada se provode rana klinička istraživanja na vrlo malom broju ljudi.

 

“Kroz ta testiranja želi se utvrditi je li virus siguran za primjenu na ljudima i kako ga dati. Bilo bi savršeno kada bi ga se  moglo ubrizgati u krvotok pomoću injekcije, kako bi na taj način on došao do svih stanica raka koje su se proširile tijelom”, objasnio je Dyer.

 

Neke stanice raka mogu postati otporne na načine na koje ih se raznim tretmanima uništava. No, budući da virus EnAd  ima drugačiju metodu uništavanja stanica raka, Seymourov tim vjeruje da bi on mogao uništiti i one stanice raka koje su razvile otpornost na druge tretmane protiv raka. Na kraju, tim bi želio istražiti na koji se način virus ponaša u kombinaciji s drugim lijekovima i u liječenju točno određenih vrsta raka te se nadaju da će on s vremenom postati novi saveznik u borbi protiv raka.