Nova klinička studija, kako je objavio Medical News Today, ispitala je učinak visokih doza vitamina C u kombinaciji sa standardnim tretmanom na zdravstvene ishode pacijenata koji boluju od raka. Još su Linus Pauling, dobitnik Nobelove nagrade, i kirurg Ewan Cameron tamo 70-ih i 80-ih godina pretpostavili kako postoje kliničke prednosti vitamina C u liječenju raka. Daljnje studije provedene na životinjama sugeriraju kako visoka koncentracija askorbinske kiseline može spriječiti i liječiti rak.

Novije studije ispitale su kombinirani učinak visoke doze vitamina C i konvencionalnog liječenja raka. Neka od tih istraživanja pokazala su kako je kod bolesnika koji su primali kombiniranu terapiju, bolest sporije napredovala. Druga istraživanja pokazala su da su nuspojave kemoterapije bile manje izražene kod pacijenata koji su uzimali visoke doze vitamina C. Za potrebe ovih istraživanja vitamin C se davao intravenozno infuzijom. Vitamin C ‘živi’ samo dva sata u ljudskom tijelu, i to je razlog zbog čega se on tijekom istraživanja davao u velikim dozama.

Najnovije kliničko ispitivanje proučavalo je učinak djelovanja doza 800 do 1000 puta većih od preporučene dnevne doze vitamina C kod bolesnika koji su bolovali od tumora na mozgu i na plućima. Istraživanje su vodili znanstvenici sa Sveučilišta u Iowi, a rezultati su objavljeni u časopisu Cancer Cell. Jedanaest bolesnika s tumorom na mozgu koji su bili podvrgnuti standardnoj kemoterapiji i terapiji zračenjem tri su puta tjedno primili intravenske infuzije vitamina C tijekom dva mjeseca, a potom dva puta tjedno tijekom idućih sedam mjeseci. Svaka infuzija podigla je razinu vitamina C u krvi pacijenata na 20 000 mikromola. Prosječna razina vitamina C u odraslih je osoba oko 70 mikromola.

Općenito, pacijenti su dobro podnijeli terapiju. Stručni tim je istaknuo kako su zamijetili vrlo malo nuspojava, kao što su suha usta ili rijetke i kratke epizode visokog krvnog tlaka.

Ovaj sigurnosni test bio je tek prva faza u nizu kliničkih ispitivanja koja će istražiti kako bi se točno utvrdilo mogu li velike doze vitamina C učinkovito povećati životni vijek i kvalitetu života pacijenata koji se liječe kemoterapijom i radioterapijom. Za sada, podaci pokazuju da su bolesnici s glioblastom (najagresivnijim tumorom mozga) živjeli četiri do šest mjeseci duže od prosječnog vremena preživljavanja koje je zabilježeno kod pacijenata koji su bili podvrgnuti samo konvencionalnom liječenju. U nadolazećoj drugoj fazi kliničkih ispitivanja znanstvenici će ispitati učinke vitamina C kod pacijenata s četvrtim stupnjem raka pluća.

Znanstvenici su utvrdili da se u tijelu vitamin C jako brzo razgrađuje, proizvodeći slobodni radikal hidrogen peroksid kao nusproizvod. Otkriveno je i kako zdrave stanice imaju obrambene mehanizme koji im lako dopuštaju da se odupru oksidativnim efektima vodikovog peroksida.

 

“U ovom radu smo pokazali da su stanice raka puno manje učinkovite u uklanjanju vodikovog peroksida od zdravih stanica. Ovo objašnjava kako jako velika količina vitamina C ne utječe na normalno tkivo, ali može uništiti tumorske stanice”, kazao je voditelj istraživanja Garry Buettner.