Cijepljenje protiv gripe počinje u srijedu, 7. studenoga, a građani će se uobičajeno moći cijepiti kod svojih obiteljskih liječnika i u zavodima za javno zdravstvo, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

 

Cijepljenje se preporučuje osobama starijih od 65 godina, kroničnim bolesnicima, uključujući i djecu, a posebice onima sa srčanim i plućnim bolestima, dijabetičarima i transplantiranim osobama, zdravstvenim djelatnicima, trudnicama i svakako onkološkim bolesnicima. Svi oni ulaze u tzv. rizičnu skupinu, što znači da je cijepljenje za njih nužno, a često i od životne važnosti.  

Stručnjaci upozoravaju da je gripa ozbiljna bolest s brojnim komplikacijama i smrtnim ishodima za koju ne postoji lijek, pa je jedina učinkovita mjera cijepljenje, nakon kojeg se stvara zaštita od virusa u roku dva do tri tjedna.

Idealno je cijepiti se prije početka sezone gripe, iako i oni koji se ne stignu cijepiti prije početka sezone gripe mogu imati korist od cijepljenja ako se cijepe kad gripa već bude prisutna u Hrvatskoj.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo za ovu je sezonu osigurao 320 tisuća doza trovalentnog sezonskog cjepiva protiv gripe. Količina cjepiva procijenjena je na temelju odaziva na cijepljenje u prethodnoj sezoni.

Ovosezonsko trovalentno u skladu je s preporukama Svjetske  zdravstvene organizacije i EU-a za sezonu 2018./2019. odnosno sadrži dva podtipa virusa gripe A i jedan tip virusa gripe B. Naime, djelatne tvari cjepiva su površinski antigeni virusa gripe sljedećih sojeva:

  • A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-sličan soj
  • A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2)-sličan soj
  • B/Colorado/06/2017-sličan soj (B/Victoria/2/87 linija).

U Europi se, kao što je i uobičajeno za ovo doba godine, bilježi niska aktivnost virusa gripe odnosno detektirani su pojedinačni slučajevi laboratorijski potvrđene gripe u osoba koje su zatražile liječničku pomoć zbog respiratornih simptoma.

U HZJZ-u napominju kako su najčešće nuspojave cijepljenja blage i spontano prolaze u roku dan-dva, to mogu biti oteklina i crvenilo na mjestu primjene, povišena tjelesna temperatura, bolovi u mišićima i glavobolja.

 

Trajne kontraindikacije za cijepljenje su teška alergija na bjelančevine jaja i pileće bjelančevine, alergija na neki sastojak cjepiva i teška nuspojava nakon ranije primjene cjepiva protiv gripe. Privremena kontraindikacija za cijepljenje je akutna febrilna bolest.

Djelotvornost cjepiva protiv gripe je različita od sezone do sezone, a ovisi, između ostaloga, o tome u kojoj mjeri se cirkulirajući sojevi virusa poklapaju s cijepnim sojevima, o dobi i zdravstvenom stanju cijepljene osobe i o tome je li osoba cijepljena prethodnih godina.

U sezonama kada se sojevi dobro podudaraju, djelotvornost cjepiva kod zdravih odraslih ljudi kreće se oko 70  posto, dok je kod starijih osoba i osoba s kroničnim bolestima djelotvornost u pravilu niža. Kod osoba kojima je gripa ozbiljna prijetnja zdravlju, čak i smanjenje rizika od gripe cijepljenjem za 20 posto bolje je no ostaviti te osobe nezaštićene.

U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo cijepljenje protiv gripe provodi se svakim radnom danom od 9:00 do 15:30 sati.

Za sve onkološke pacijente cjepivo je besplatno.