Pijte limun, uzimajte ciklu, mrkvu, jabuku, bijelu slaninu, domaći nešpricani sok od rajčice… i riješili ste sve brige u životu, bilo da bolujete od raka ili se oporavljate od kemoterapije. Dakako da to nije točno, ali se, među ostalim, takvi i niz drugih savjeta nude oboljelima od raka po internetu, na različitim stranicama i u grupama, a naslušaju ih se i od poznatih i nepoznatih koje susreću. A zapravo ne bi smjeli ništa uzimati, bez da se za prehranu ili dodatke prehrani ne savjetuju sa stručnjacima, svojim onkologom i, po mogućnosti, nutricionistom.

Upravo zato smo ovu temu uvrstili u serijal „Kako ustati, a ne posustati“ jer je izuzetno važno kome vjerovati i čije savjete slušati u tim najtežim trenucima u životu. Još prije nekoliko godina i The Guardian se bavio istom temom, a autor je preklinjao čitatelje da oboljelima od raka ne savjetuju što da rade kako bi se izliječili. Dodajmo ‘savjetnicima’ i brojne prevarante, koji koriste tešku situaciju u kojoj su se našli oboljeli, ne bi li im prodali različite sumnjive ili čak štetne pripravke, i eto šume u kojoj oboljeli teško nalaze stablo. A sve ih to dodatno iscrpljuje, i psihički i materijalno.

U životu svakog oboljelog od karcinoma gotovo najvažnija osoba postaje onkolog. Ranije su oboljeli kod onkologa često dolazili tek nakon što bi već odslušali brojne savjete i oporavljali se od operacija. Zahvaljujući istraživanjima, taj se proces, ipak, mijenja i to na bolje za pacijenta.

„Brojna pretklinička i klinička istraživanja s novim sistemnim i lokalnim modalitetima u onkologiji mijenjaju način i redoslijed primjene terapije. Iako se i dalje bolesnici javljaju onkologu nakon kirurškog liječenja, sve više dolaze u ordinacije s patohistološkom potvrdom zloćudne bolesti, bilo da se analizirao primarni tumor ili presadnica. Uzmimo za primjer lokalno uznapredovalu zloćudnu bolest, odnosno rak dojke, s presadnicama u pazušne limfne čvorove. Do nedavno su bolesnice dolazile onkologu nakon oporavka od operacije s patohistološkim nalazom. Informacije o zloćudnoj bolesti, koje često nisu bile dovoljno jasne, dobili bi od obiteljskog liječnika, kirurga i poznanika. Današnji standard jest sistemsko onkološko liječenje (kemoterapija, imunoterapija, antihormonska terapija) prije operacije. Onkolog se danas ranije susreće s oboljelom osobom i informira je o vrsti bolesti. Neobično je važno na primjeren način bolesnu osobu, njenu obitelj ili pratnju, obavijestiti o vrsti onkološkog liječenja i njenim nuspojavama i, ako je potrebno, dati im vremena da razmisle na miru i donesu odluku. Kad detaljno objasnite cilj liječenja i navedete neželjene reakcije terapije, odnosno kako ih prepoznati i zbrinuti, onda je odustajanje od liječenja minimalno. Bolesnik se nađe u posloženom sustavu gdje je siguran i o njemu se skrbi, u kojem nema nepoznanica i nebrige“, kaže izv. prof. prim. dr. sc. Branka Petrić Miše, onkologinja na Klinici za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split. Dodaje da manji broj onkoloških bolesnika i dalje odbija zaštitno onkološko liječenje, a najčešći razlog tome jest strah od nuspojava. Tada ih onkologinja Petrić Miše upozna s razlozima i potrebom onkološkog liječenja i naglasi im simptomatsko-suportivnu terapiju koja prethodi liječenju i smanjuje nuspojave. No, ako pacijenti i dalje odbiju liječenje, ona to prihvaća i nastoji ih pratiti s potrebnom dijagnostikom i povremenim kontrolama.

Međutim, nerijetko slušajući savjete manje stručnih ili nestručnih osoba, pojedini oboljeli ne odbijaju samo onkološko liječenje, već posežu i za brojnim pripravcima, uvjereni da će im to pomoći i zamijeniti medicinu na putu ozdravljenja.

Mr. sc. Koraljka Knezić, nutricionistkinja, koja je i sama preboljela karcinom dojke, smatra da liječnici jako malo govore o prehrani i dodacima prehrani i da će se prije usuditi reći što ne uzimati nego što uzimati.

„Savjet koji se obično dobije jest da se jede ‘normalno’. No, moramo priznati da doktori, koji nas liječe, imaju fokus na propisivanje najbolje dostupnih terapija, kako bi nam pomogli. Kada krećete s liječenjem, to i želite i savjeti o prehrani i uzimanju preparata su vam sporedni, u odnosu na preživljavanje. S te strane je razumljivo da se doktori ne stignu baviti i time, već svojim specijalizacijama. Dapače, više cijenim iskren odgovor ‘ne znam’, nego loš savjet“, kaže Knezić.

Stoga bi ‘posao’ oko prehrane trebalo prepustiti nutricionistima i uključiti ih u proces liječenja. Za sada multidisciplinarni timovi u, primjerice, KBC-u Split, koji liječe onkološke pacijente, najčešće ne uključuju nutricioniste, koji bi doprinijeli boljem liječenju tih bolesnika, ali imaju plan proširiti takve timove s više novih stručnjaka.

 

Antioksidanse treba izbjegavati tijekom radioterapije jer mogu smanjiti učinak. Uzimanjem grejpa, majčine dušice, šipka, nekih antibiotika, antidepresiva, lijekova za rad srca itd., direktno utječemo na učinkovitost određenih onkoloških lijekova

 

izv. prof. prim. dr. sc. Branka Petrić Miše, onkologinja na Klinici za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split (Foto: privatna arhiva)

 

„Liječenje onkoloških bolesnika je multidisciplinarno i na tjednoj bazi. Takav rad predstavlja standard za personalizirano multimodalitetno onkološko liječenje, ali isto tako i za prepoznavanje i pravodobno zbrinjavanje svih neželjenih nuspojava. Nutricionisti i psiholozi nisu članovi tima, već im bolesnike posebno upućujemo na preglede. No, težimo tome da u skorije vrijeme, uz onkologe, kirurge, patologe, interniste, dermatologe, specijaliste otorinolaringologije i maksilofacijalne kirurgije te radiologe, timu priključimo i nutricioniste, fitoterapeute, psihologe odnosno psihijatre, socijalne radnike te liječnike obiteljske i palijativne medicine“, navodi onkologinja Petrić Miše.

Ne čudi, stoga, da na početku, često i prije liječenja, bolesnici od nje traže i savjete vezane za prehranu i suplemente.

„Danas postoje znanstveni i klinički dokazi o direktnom utjecaju uravnotežene i zdrave prehrane tijekom onkološkog liječenja, kako u slučaju pretilosti, tako i mršavosti. Dio bolesnih je pretio i želi smršaviti. Zna se da bolesnice s hormon-osjetljivim rakom dojke i rakom endometrija gubitkom suvišnih kilograma direktno poboljšavaju svoje ishode liječenja. Međutim, sam put mršavljenja nije lagan i često je bezuspješan jer je problem više uzročan. Isto vrijedi za intenzivan gubitak tjelesne težine učešćem bolesti i terapije. Tu pomažu enteralni pripravci točno definiranog sastava (različitih okusa), s namjerom poboljšanja apetita, zaustavljanja ili usporavanja gubitka mišićne mase i podizanja tjelesne težine. Zbog svega navedenog je važno i nužno razgovarati i pratiti uhranjenost bolesnika, pružiti osnovne smjernice o pravilnoj prehrani i tjelovježbi primjerene dobi te savjetovati pregled nutricionista, psihologa, fizijatra i drugih liječnika specijalista“, kaže onkologinja  Petrić Miše i dodaje da je jako važno da stručnjaci za prehranu prate pacijentovo uzimanje bilo kakvih pripravaka jer se zna da neki od njih utječu na učinkovitost određenih onkoloških lijekova.

„Oni mogu pojačati učinkovitost terapije na račun pojačane toksičnosti, ili pak smanjiti djelotvornost. I jedna i druga opcija nisu poželjne. Zbog jake toksičnosti primorani smo raditi pauzu u liječenju ili reducirati dozu lijeka. To se negativno odražava na odgovor na liječenje i u konačnici na preživljenje. Antioksidanse treba izbjegavati tijekom radioterapije jer mogu smanjiti učinak. Uzimanjem grejpa, majčine dušice, šipka, nekih antibiotika, antidepresiva, lijekova za rad srca itd., direktno utječemo na učinkovitost određenih onkoloških lijekova“, navodi primjere.

Koraljka Knezić ističe pak pozitivne učinke pojedinih dodataka prehrani.

„Hoće li nešto djelovati ovisi što i u koju svrhu uzimamo. Primjerice, uzimanje D-vitamina ima preventivnu ulogu pri zaštiti zdravlja kostiju, ali i kod liječenja nedostatka vitamina D, za kojeg su studije pokazale da je deficitaran baš kod žena oboljelih od raka dojke. Suplementi magnezija pomažu, npr., kod grčeva, koji se pojavljuju kao nuspojava anti-hormonalne terapije. Cimicifuga (Cimicifuga racemosa) može pomoći kod menopauzalnih simptoma, naleta vrućine (valunga, fumada) koji muče većinu žena koje uzimaju adjuvantnu anti-hormonsku terapiju.  Protiv mučnina i poboljšavanja apetita za vrijeme kemoterapije ili pak općenito poboljšanja kvalitete sna pokazalo se dobro CBD-ulje koje, nažalost, liječnici još uvijek podcjenjuju. To su samo neki od primjera da postoje dodaci prehrani koji nam mogu pomoći. Ono što me posebno ljuti na osobnoj i profesionalnoj razini jesu razni prevaranti koji prodaju preparate, navodeći da liječe karcinom, te tako zarađuju na račun vrlo ranjive skupine koja traži pomoć. Procesuiranje takvih tvrtki je dugotrajno i ne smiju se objavljivati podaci do okončanja procesa tako da se javno vrlo malo zna o takvim slučajevima“, objašnjava Knezić, koju često pitaju za savjete o prehrani onkoloških bolesnika i svi žele znati što mogu uzimati i kako se optimalno hraniti.

 

Ono što me posebno ljuti na osobnoj i profesionalnoj razini jesu razni prevaranti koji prodaju preparate, navodeći da liječe karcinom, te tako zarađuju na račun vrlo ranjive skupine koja traži pomoć. Procesuiranje takvih tvrtki je dugotrajno i ne smiju se objavljivati podaci do okončanja procesa tako da se javno vrlo malo zna o takvim slučajevima

 

Mr. sc. Koraljka Knezić, nutricionistkinja (Foto: privatna arhiva)

 

„Kombiniranjem vlastitog iskustva tijekom liječenja i stručnog znanja trudim se dati im iskren odgovor i praktične primjere. Mislim da ljudima puno pomaže kada čuju ne samo što im se preporučuje kao optimalna prehrana, nego i zašto se tako trebaju  hraniti. Ako se zna da je, primjerice, prerađeno meso Svjetska zdravstvena organizacija proglasila kancerogenom grupe 1, a crveno mesa “vjerojatno kancerogenim za ljude” (skupina 2A), onda je izbacivanje ili smanjivanje takvih namirnica preporučljivo. Ne znači da ih nikada više ne smijete jesti, ali ih je mudro izbjegavati. Postoji cijela lista namirnica koje su se pokazale rizičnima, kao i one koje se preporučuju“, govori Knezić, dodajući da promjena navika i prehrane za poboljšanje vlastitog zdravlja ne moraju biti skupi i mnogima nedostižni, kako se danas često govori. Niti će promjena stila života biti ikome garancija da neće oboljeti od zloćudnih bolesti.

„Osobno sam se zdravo hranila i vježbala, pa me dijagnoza nije zaobišla. Prehrana je samo dio cjelovite priče. Način života, stres, međuljudski odnosi, misli kojima se „hranimo“… sve to utječe na nas, kao cjelovita bića. Tjelesna aktivnost i boravak u prirodi su nužni, a to je nešto što si svi možemo priuštiti. Ako je osoba odlučna, novac ne bi trebao biti prepreka. Isto je i s prehranom. Optimalna uravnotežena prehrana, kako se često naziva ‘zdrava prehrana’ ne mora biti skupa i komplicirana. Povećanim unosom raznolikog povrća, voća i fermentirane hrane možemo puno napraviti za poboljšanje kvalitete prehrane. Volim istaknuti da je kultura kupovanja sezonskih, domaćih proizvoda na placu odlična te može poslužiti kao vodič pri planiranju prehrane. No, ključna je konzistentnost, pronaći ono što nekome odgovara, birati kvalitetu, umjesto kvantitete i ne opterećivati se trendovima“, savjetuje Knezić.

A kako u moru svega prepoznati lažne proizvode od onih što vrijede? Koraljka Knezić kaže da se čudi koliko su ljudi skloni povjerovati svemu i svakome, bez da uopće provjere reference osobe, čije savjete primjenjuju ili tvrtke od kojih kupuju. Za početak, trebali bi pogledati dio „O meni“ ili „O nama“ i već je tu puno toga jasno, kada se uključi kritičko mišljenje. I sama je pretraživala internet, kada se razboljela, i naišla na nevjerojatne savjete različitih osoba, među koje uvrštava i osobe koje su preboljele rak i tzv. influencere i zgrozila se svime što je pročitala.

„Ako je nekoj osobi jedina referenca da je pobijedila rak, budite oprezni. Isto tako, ako odlučite uzimati neke preparate ili dodatke prehrani, provjerite tvrtku ili barem koja je aktivna supstanca i ima li moguće interakcije s lijekovima koje uzimate. Ako se uz neke proizvode navodi da liječe rak, to vam je znak za uzbunu. Moje iskustvo kazuje da što je netko manje obrazovan i bez praktičnog iskustva u struci, to je hrabriji i bahatiji u prodavanju magle. Ako niste sigurni, bolje je provjeriti prije, nego žaliti kasnije. Zato vjerujem u vašu sposobnost da odlučite što ili tko je najbolji za vas“, kaže Knezić i dodaje da ne treba niti prestrog prema sebi i da treba dozvoliti užitak u omiljenoj hrani, pa i čaši pića jer ekstremi, poput osoba koje nakon bolesti jedu isključivo tzv. zdravu hranu, mogu imati razarajući učinak na psihu.

„Ne postoji čaroban recept, ali je potrebno pokušati naći najbolju prehranu, koja će podržati vaš organizam. Ona treba biti protuupalna, imuno podržavajuća i raznolika, da osigura zdravu mikrobiotu“, zaključuje Koraljka Knezić.

* Tekst je objavljen uz novčanu potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.