Rak jajnika tihi je ubojica, bez jasnih simptoma, najčešće pogađa žene između 50. i 60. godine, a najveći je problem rana dijagnostika, istaknuto je na tribini na kojoj se, povodom Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika, u Novinarskom domu okupio velik broj predstavnika udruga bolesnica, liječnika, predstavnika zavoda za javno zdravstvo i Grada Zagreba koji je bio pokrovitelj tribine.
Na tribini su navedeni i podaci Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, po kojima je od raka jajnika u Hrvatskoj 2015. oboljela 431, a umrlo 319 žena.
Jedini način da se smanji smrtnost od ove bolesti redoviti su ginekološki i ultrazvučni pregled i rano otkrivanje što nam sada uspijeva tek kod 30 posto oboljelih, rekao je ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić.
Riječ je o bolesti koja nema jasnih simptoma pa se 65 do 70 posto oboljelih žena javi ginekologu tek kada je bolest uznapredovala, upozorio Ćorušić.
O dijagnostici, liječenju, genetskom testiranju, istraživanju i psihološkom savjetovanju na tribini su govorili su ugledni stručnjaci među kojima je onkolog Višnja Matković ustvrdila da su u Hrvatskoj dostupne sve metode liječenja standardizirane u Europi i svijetu.
Među ranim simptomima raka jajnika mogu biti povećanje opsega trbuha, nadutost, brza zasićenost hranom, bolovi u zdjelici i trbuhu, smetnje kod mokrenja. Važno je da se žene s takvim znakovima što prije jave na pregled kako bi se uspostavila dijagnoza u ranom stadiju i poboljšala mogućnost preživljenja, rekla je Matković.
Nazivom tribine “To nisu samo ženske stvari” željelo se upozoriti da rak ginekoloških organa i njegovo liječenje nisu samo ženska stvar. Muškarci su važni u poticanju žena u brizi za zdravlje i pružanju podrške tijekom liječenja, poručila Ljiljana Vukota iz Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU.
Na Tribini je predstavljen četvrti ESMO vodič za bolesnike u izdanju SVE za NJU “Kako živjeti s rakom” koji naglasak stavlja na potporno liječenje i osobito na važnost psihološke pomoći tijekom života s rakom.
Vodič je namijenjen oboljelima i obiteljima, ali i stručnjacima koji sudjeluju u skrbi o onkološkim bolesnicima, a od danas je dostupan na internetskoj stranici udruge SVE za NJU.
Udruga nastavlja s kampanjom 19. svibnja od 10 do 14 sati na Bundeku gdje organizira javnozdravstvenu sportsko-humanitarnu akciju s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije ginekoloških karcinoma i pružanja podrške oboljelim ženama.
Pozivaju muškarce i žene svih dobi da se prijave za humanitarne utrke na 800 metara za rekreativce te na 4000 metara za “ozbiljnije” trkače ili da samo dođu na Bundek 19. svibnja, podrže prevenciju i oboljele žene te svojim prilozima pomognu pružanje psihološke i druge podrške oboljelim ženama u Centru za psihološku pomoć SVE za NJU.