Djevojčica koja u pubertet uđe u dobi od deset godina ima 12 posto veću šansu da u kasnijoj životnoj dobi oboli od raka dojke od one koja je u pubertet ušla kao 12-godišnjakinja, pokazalo je istraživanje u kojem je sudjelovalo i dvoje hrvatskih znanstvenika.

 

 

Najnovije istraživanje koje su proveli znanstvenici Sveučilišta Cambridge dovelo je u vezu preuranjeni pubertet i neke vrste tumora.

Preuranjeni pubertet povećava šanse za razvoj raka u kasnijoj životnoj dobi, dokazali su prvi put znanstvenici, a izvijestio britanski Telegraph.

I neka su ranija istraživanja pokazala da vrijeme ulaska u pubertet ima veze s povećanim rizikom na razvoj raznih bolesti u kasnijoj životnoj dobi, ali do sada nije bilo jasno jesu li ti rezultati ‘iskrivljeni’ zbog različitih faktora koji utječu na razvoj bolesti kao što je, primjerice, tjelesna težina.

Nova studija objavljena u uglednom znanstvenom časopisu „Nature Genetics“ pokazala je kako između ulaska u pubertet i sklonosti za razvoj raka postoji značajna veza, pa čak kada se u obzir uzmu i ostali faktori. Naime, tim znanstvenika koje je predvodio dr. John Perry sa Sveučilišta Cambridge (u timu je bilo i dvoje hrvatskih znanstvenika – Ivana Kolčić i Ozren Polašek s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu) pronašao je nove genetske dokaze koji dovode u vezu raniji početak puberteta i nekoliko vrsta raka koji su osjetljivi na spolne hormone. Analizirajući genome gotovo 370.000 ljudi koji su sudjelovali u raznim prethodnim studijama, znanstvenici su utvrdili da je za svaku godinu preuranjenog puberteta šansa da osoba oboli od raka dojke veća za šest posto, od raka endometrija za 28 posto, raka jajnika osam posto te za devet posto kada je u pitanju rak prostate.

Drugim riječima, djevojčica koja u pubertet uđe u dobi od deset godina ima 12 posto veću šansu da u kasnijoj životnoj dobi oboli od raka dojke od one koja je u pubertet ušla kao 12-godišnjakinja.

Bolje razumijevanje utjecaja vremena ulaska u pubertet na razvoj malignih bolesti trebalo bi pomoći u prevenciji i sprječavanju nepotrebnih smrti, naglasili su znanstvenici.

„Naše istraživanje utvrdilo je direktnu vezu između preuranjenog puberteta i povećanog rizika za razvoj pojedinih vrsta tumora“, izjavio je voditelj istraživanja dr. John Perry.

Dodao je kako bi ova poveznica mogla biti objašnjena pomoću povišenih razina spolnih hormona tijekom života. Rekao je i kako znanstvenici imaju još dosta posla kako bi razumjeli točne mehanizme koji su u to uključeni. Prosječna dob ulaska u pubertet kod djevojčica je 11, a kod dječaka 12 godina, no vrijeme ovisi o pojedincu i njegovom genetskom nasljeđu. Tim vjeruje da 389 novih genetskih signala koje su otkrili objašnjava jednu četvrtinu procijenjenih nasljednih faktora koji utječu na vrijeme ulaska u pubertet.