Za razliku od raka dojke i raka vrata maternice, koji se mogu otkriti u ranoj fazi, samo oko 20 posto slučajeva raka jajnika dijagnosticira se prije no što bolest uznapreduje.
S druge pak strane brojne studije pokazuju da će čak 94 posto žena živjeti pet ili više godina ako se rak jajnika dijagnosticira i liječi u ranoj fazi.
“Posljednjih godina smo rak jajnika nazivali i tihim ubojicom, ali taj karcinom nije u potpunosti tih, barem kod nekih pacijenata”, rekao je Dr. Edward Tanner, profesor ginekologije i opstetricije na Johns Hopkins University School of Medicine u Baltimoreu.
Iz tog je razloga rak jajnika dobio novi naziv ‘bolest koja šapće’, jer iako su simptomi neodređeni i mogu sličiti simptomima drugih bolesti većina je žena rekla kako su primijetile simptome bolesti.
Do nedavno se smatralo da je tumor na jajnicima gotovo nemoguće otkriti u najranijoj fazi, međutim danas se situacija značajno promijenila. Nove studije ukazuju na to kako su prvi znaci i rani simptomi raka jajnika ipak prisutni i da se mogu dijagnosticirati.
Zapravo, istraživanja pokazuju da su žene s dijagnozom raka jajnika primijetile simptome nekoliko mjeseci prije postavljene dijagnoze. Javljaju se često, svaki dan ili svaki drugi dan, a najmanje 12 puta mjesečno i postaju sve teži.
Najčešći znakovi raka jajnika uključuju:
- Nadutost ili natečen trbuh
- Povećanje abdomena
- Češće mokrenje ili problemi s mokrenjem
- Nedostatak apetita
- Zatvor, proljev
- Mučnina
- Bol ili pritisak u zdjelici
- Bol bilo gdje u trbuhu
- Vaginalno krvarenje
- Bol u leđima
- Bolan seks
- Gubitak težine
- Promjene u menstruaciji
Ako imate bilo koji od navedenih simptoma, slušajte svoje tijelo i svoju intuiciju i posjetite liječnika.
Za rano otkriće raka jajnika neophodne su i redovite ginekološke kontrole uz vaginalni ultrazvuk i pregled vaginalnim color – doppler ultrazvukom.
Uzroci raka jajnika
Rak jajnika relativno je rijedak tumor i čini ukupno četiri posto dijagnosticiranih tumora kod žena, a uzrokuje nešto više od pet posto smrtnosti.
Najčešće obolijevaju žene u dobi između 55 i 75 godina.Rizik od raka jajnika je veći kod žena koje uopće nisu ili su kasno rađale, te kod onih koje su kasnije ušle u menopauzu.
Među faktorima koji imaju utjecaj na pojavu raka jajnika važni su, dakle, dob, reprodukcijska funkcija žene i pojava raka u obitelji. Poznato je, naime, da se učestalost raka jajnika povećava s godinama života.
Kako smanjiti rizik od raka jajnika
Trudnoće i uzimanje oralnih kontraceptiva štite jajnike i smanjuju rizik od pojave karcinoma.
Studije pokazuju da dugotrajna upotreba kontracepcijskih pilula i dojenje mogu smanjiti rizik kod žena jer smanjuju stopu ovulacije. Osim toga, istraživanja su pokazala i da žene koje su više puta rađale imaju manji rizik od obolijevanja.
Za razliku od drugih vrsta raka koji se mogu prevenirati zdravom prehranom i vježbanjem, rak jajnika nije pokazao da ima istu vezu.
Ipak, stručnjaci preporučuju zdrav stil života i redovite posjete liječniku.
“Ne dopustite da vam liječnik kaže da je to samo sindrom iritabilnog crijeva ili infekcije mokraćnog sustava. Ako problemi ne nestaju unatoč činjenici da ih liječite, to je znak za uzbunu”, upozororio je Oliver Živanović, kirurški onkolog na Memorial Sloan Kettering Cancer Center u Commacku u New Yorku.