“Strah ne može biti bez nade niti nada bez straha.” – Spinoza
Strah od karcinoma obično zahvaća one koje već imaju povijest oboljenja od neke maligne bolesti ili su pod snažnim utjecajem bliskih osoba koje su prošle težak put izlječenja. Stalne misli o dobivanju karcinoma mogu utjecati na sve dijelove života ometajući svakodnevno funkcioniranje te uzrokujući ekstremnu tjeskobu i depresiju. Iracionalni strah od maligne bolesti manipulira normalnim sumnjama koje možda imate o karcinomu i drugim zdravstvenim problemima – bilo kod vas ili vaših voljenih – i remeti vaš svakodnevni život stalnim mislima, brigama i prisilama.
Te neželjene misli i prisile čine začarani krug koji može postati sve gori i gori ako se ne liječi.
Najčešći znakovi:
– neprestano istraživanje simptoma;
– učestale kontrole i podvrgavanje pretragama;
– sumnje da su rezultati testa točni ili doista negativni;
– opetovano traženje da vam medicinski stručnjaci potvrde da nemate malignu bolest;
– strahovi vezani uz hranu, vodu i određene materijale (plastika);
– osjećaj prisustva neuobičajenih simptoma i bolova u tijelu;
– tumačenje normalnih tjelesnih funkcija i senzacija kao znak postojanja maligne bolesti
– preokupacija zdravljem članova obitelji i prijatelja.
Strah od maligne bolesti može biti vrlo iscrpljujući za ljude koji se bore s njim, ali ga je moguće dovesti pod kontrolu provođenjem psihoterapije, naročito tzv. kognitivno-bihevioralne terapije koja postupno izlaže ljude situacijama osmišljenim da izazovu njihove opsesije i tjeskobu u sigurnom okruženju.
S njima radi terapeut kako bi se lakše nosili s osjećajima nelagode koju s vremenom prestaju biti preplavljujući i zastrašujući.
Od velike je važnosti imati liječnika na kojeg možete računati.
Povjerenje je u središtu svih odnosa, a ni onaj s liječnikom nije drugačiji.
I sami bi liječnici trebali adekvatno komunicirati razloge koji stoje iza njihovih preporuka i slušati što mu pacijenti govore.
Ako ste zabrinuti zbog nečeg posebnog, podijelite to sa svojim liječnikom.
Ako vaš liječnik zna zašto ste zabrinuti, puno mu je lakše komunicirati s vama.
Mudro i umjereno koristite internet
Koristiti internet kako biste saznali više o simptomima dvosjekli je mač. S jedne strane, može biti korisno kada ljudi već znaju da imaju određeno stanje, poput dijabetesa. Internet im može pomoći da saznaju više i pripreme pitanja za svog liječnika. Ali pretjerano istraživanje može dovesti pojedince u stanje panike zbog niza mogućih bolesti koje si automatski pripisuju. Pretraživanje interneta ne može zamijeniti osobni kontakt s liječnikom.
Nastojte biti proaktivni:
– jedite kvalitetnu hranu;
– vježbajte;
– maksimalno izbjegavajte alkohol i nikotin.
Ako ste u dobi preporučenoj za preglede, svakako posjetite liječnika jer je karcinom često lakše liječiti kada se na vrijeme otkrije.
Ako to radite, činite gotovo sve što možete.
Obratite pozornost na svoje zdravlje, ali nemojte biti opsjednuti njime.
Morate živjeti svoj život.
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail [email protected] s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!