“Djeca vide čaroliju jer je traže.” — Christopher Moore
Često od okoline čujemo izjave poput ‘budi realan’, ‘spusti se na zemlju’ ili izraz ‘glava u oblacima’. Time se odlazak u naše vlastite kreativne misli negativno interpretira kao nezrelost i nespremnost na život.
Trebaju li se odrasle osobe odreći maštanja, igre i snova?
Dok smo djeca, potiču nas da razmišljamo i igramo se kreativno – i to s dobrim razlogom.
Biti maštovit ključno je za djetetov kognitivni razvoj, pomaže u stvaranju razumijevanja stvarnosti i razvijanju emocionalnih sposobnosti.
Ipak, kako odrastamo, količina vremena provedenog u vježbanju razigrane znatiželje i kreativne mašte počinje opadati.
Bilo zbog jednostavnog nedostatka prakse, pa se usredotočujemo na logično razmišljanje, ili zbog straha da ćemo pogriješiti, počinjemo izbjegavati maštovita ponašanja.
Koje prednosti možete dobiti korištenjem svoje mašte?
- Poboljšanje pamćenja i kvalitete života
Osim što stvara vizualne slike u vašem umu, maštovitost čuva sjećanja koja već imate.
Korištenje mašte stvara više neurona u vašem mozgu i smanjuje vjerojatnost razvoja problema s pamćenjem koji dovode do demencije. Nastavak vježbanja mozga korištenjem mašte održava nas zauvijek mladima.
- Ostvarenje vlastitih ciljeva
Iskoristite maštu kako biste sanjali o svojim uspjesima i tome kako postići svoje ciljeve.
Dokazano je da određene vrste slika stimuliraju moždane mreže koje usmjeravaju pozornost. Kada se određene regije mozga aktiviraju, možete nesvjesno planirati svoj put do uspjeha.
- Povećanje vještina rješavanja problema
Uspješno stvaranje alternativnih načina razmišljanja povezano je s vašom sposobnošću zamišljanja. Posjedovanje snažnih vještina rješavanja problema može vam pomoći da prevladate razne prepreke tijekom života – od škole, posla do društvenih situacija.
- Razvijanje samopouzdanja
Sposobnost istraživanja različitih slika i ideja, bez prosuđivanja, omogućuje vam da otkrijete svoju nutrinu. Tako smanjujete strahove vezane uz vaš životni put, a počinjete razvijati i više povjerenja u svoje sposobnosti i potencijal. Vjerovanje svojim mislima i osjećajima izuzetno pomaže općem blagostanju.
- Razvijanje empatije
Mašta vam omogućuje da se zamislite u ‘cipelama’ druge osobe i tako stvorite jače veze na intimnijoj razini. Čak i kada niste iskusili ono kroz što netko drugi prolazi, to što ste maštoviti pomaže vam da suosjećate s tom osobom.
Ako budete pažljiviji i spremniji na suradnju, možete smisliti kreativne ideje za rješavanje sukoba.
- Smanjenje stresa i poboljšanje međuljudskih odnosa
Kreativne aktivnosti i maštovite igre s obitelji, prijateljima ili suradnicima pružaju nam priliku da se oslobodimo stresa. Bez ograničenja fizičkog svijeta koji sputava vaše misli, možete doživjeti vrlo oslobađajući osjećaj koji vas povezuje s onim djetinjim dijelom vas samih.
U djetinjstvu, biti maštovit pomaže u podučavanju ključnih psiholoških, društvenih i emocionalnih vještina.
Prihvaćanje mašte u odrasloj dobi jednako je važno i pruža brojne prednosti, posebno u pogledu mentalnog zdravlja.
Bez obzira na vaše godine, iskoristiti maštu i biti kreativan je nešto što vrijedi učiniti za sebe.
Maja Vukoja
Related posts
“Nisi sama – pitaj bez srama!” rubrika je razvijena početkom 2018. godine u sklopu projekta “Nisi sama – ideš s nama!”, a s ciljem pružanja online podrške osobama koje se liječe ili su se liječile od maligne bolesti i članovima njihovih obitelji.
Odmah upozoravamo da takva vrsta podrške nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju.
Odgovorom na Vaše pitanje možemo Vam pomoći samo trenutačno, no ako se već duže vrijeme osjećate depresivno svakako bi bilo dobro da posjetite psihologa ili psihijatra i potražite pomoć.
Zašto smo odlučili uvesti baš ovakvu rubriku?
Najmanje jednom tjedno u inbox na Facebook stranici Nismo same stigne nam poruka žene koja nema podršku članova obitelji i prijatelja pa piše da je sama u bolesti. Često nam pišete i da ste tužne, anksiozne, da se sramite svog tijela, osjećate strah od povratka bolesti…
U sklopu našeg projekta ta i druga slična pitanja potpuno anonimno možete uputiti našoj stalnoj suradnici, psihijatrici Maji Vukoji.
U sklopu projekta psihijatrica Vukoja za Nismo same napisala je i 50-ak stručno/popularnih tekstova koje možete pročitati na našoj stranici.
Zahvaljujući potpori Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, snimili smo i video poruke u kojima psihijatrica Vukoja odgovara na neka od vaših najčešćih pitanja. Svi video materijali dostupni su na našoj YouTube stranici.
Za Vaša smo pitanja uveli i poseban mail podrska@nismosame.com s kojega ćete dobiti odgovor na mail adresu koju ostavite u formularu.
Pitanja koja se ponavljaju, ili su od općeg interesa, bit će objavljena na našoj stranici s odgovorom psihijatrice u uopćenoj formi, bez Vaših osobnih podataka.
Samo hrabro naprijed, bez ikakvog srama postavite pitanje koje Vas muči!