Proljeće je, ljeto stiže, a time i period kada se naveliko počinju provoditi razne detoksikacijske dijete tzv. detox. Načelno se preporučuje odraditi detox upravo na prijelazu u novo godišnje doba, obično u proljeće i na jesen. Ako potražite na internetu, ili u tisku, sigurno ćete naići na neki od prehrambenih programa koji možete primijeniti kako biste se detoksicirali. Jedni traju nekoliko dana, drugi i nekoliko tjedana, neki su blaži, drugi krajnje ekstremni pa uključuju i klistiranje i druge metode čišćenja tijela od toksina.

I tu zapravo dolazimo do problema jer taj proces nije baš tako jednostavan da bi nas detoksikacija, koja se često prikazuje kao čarobna prehrana, riješila svih loših tvari, toksina nakupljenih u tijelu. Kada bi to bilo tako jednostavno, bilo bi dobro.

Planovi prehrane s ciljem detoksikacije mogu biti korisni u smislu olakšavanja probavnog sustava od teške hrane, alkohola i pušenja. Uz to, tijekom tog perioda ljudi se pridržavaju određenih smjernica te unose u organizam mnoge namirnice koje inače ne konzumiraju svakodnevno. Pri tome mislim na povećan unos povrća i voća, najčešće u obliku tekućih napitaka, ili drugih namirnica kojima je cilj potaknuti i olakšati probavu. Uz navedeno, količina hrane koja se smije uzimati strogo je kontrolirana, i ograničena, pa tako može doći do kratkotrajnog smanjenja tjelesne mase, primjećuje se poboljšana probava, izgled kože, kose, bistrina uma i sl. No učinak takve dijete više je vezan za smanjenje toksina koje unosimo u organizam nego za toksine koje izbacujemo.

Detoksikacija se ionako svakodnevno događa u našem tijelu. Otpadne se tvari izbacuju putem stolice, urina i znoja. Sve navedeno ne znači da je besmisleno provoditi takvu dijetu, no čini mi se bitnim ukazati na razumijevanje samog procesa detoksikacije. Pozitivne strane provođenja takvih programa prehrane su u mogućem utjecaju na poboljšanje biomarkera zdravstvenog stanja (npr. poboljšana krvna slika, krvni tlak, otkucaji srca..), povećanom unosu tekućine (vode i drugih biljnih napitaka), poboljšanju prehrane (povećani unos hranjivih tvari), redovitom vježbanju, izbjegavanju štetnih tvari (pušenje, alkohol).

Sve navedeno ima smisla ako se nakon provođenja detox dijete ne vratimo starim lošijim navikama, već je iskoristimo kao start za daljnju primjenu zdravije prehrane odnosno boljih nutritivnih izbora hrane.

Kako primijeniti detoksikacijsku dijetu?

Detoksikacija se svakodnevno provodi u našem organizmu i uključuje mnoge organe. No, kada se o njoj govori prvo pomislimo na funkcioniranje jetre, organa koji uklanja štetne tvari unesene u organizam. Prerađena hrana, hrana s visokim udjelom soli, masna hrana bogata zasićenim mastima, hrana i pića bogati šećerom, crveno meso, alkohol, lijekovi, opterećuju jetru i njihovom dugoročnom konzumacijom može doći do njene upale i oštećenja. Nažalost, osobe koje su se susrele s dijagnozom karcinoma nakon provedenog liječenja često su osuđene na dugogodišnje uzimanje lijekova i time je jetra pod stalnim opterećenjem. Osim jetre, važan organ koji služi za apsorpciju hranjivih tvari i eliminaciju toksina su crijeva. Bitno je osigurati pravilno funkcioniranje ova dva organa i tako provesti detoksikaciju.

Povremeno prakticiranje neke vrste detox dijete može se preporučiti tako da se provede jedna vrsta lakše, pročišćene prehrane, tzv. clean eating, kroz određeni period. Cilj je odmoriti tijelo i pročistiti se kroz određeni period.

Ako ste zbog liječenja karcinoma pothranjeni, ili ste dosta izgubili na težini, ne preporučuje se provođenje gladovanja, koje često sadrže detox dijete, a samu detoksikaciju treba provesti uz nadzor stručnjaka. Posebno je potrebno biti oprezan s raznim biljnim pripravcima i dodacima prehrani koje preporučuju određeni programi jer mogu imati suprotan efekt od željenog i ostaviti štetne posljedice.

Oprez je potreban i s provođenjem klistiranja koje se preporučuje u nekim programima, vodom ili, primjerice, popularnom organskom kavom, jer može dovesti do infekcija i komplikacija zbog problema s elektrolitima. Ako imate dijabetes također trebate pripaziti na regulaciju razine šećera u krvi zbog konzumiranju voćnih sokova/smoothie napitaka s visokim udjelom šećera, a koji su dio nekih dijeta.

Plan detoxa:

  • Izbaciti prerađenu hranu i primijeniti uravnoteženu biljnu prehranu kroz zadani period (primjerice 2-3 tjedna).
  • Izbaciti meso, mesne prerađevine i mliječne proizvode. Prema želji mogu se konzumirati fermentirani mliječni proizvodi, a bilo bi dobro da su organski.
  • Izbaciti bijeli kruh i pekarske proizvode te koristiti cjelovite žitarice (smeđa riža, ječam, kvinoja, amarant, heljda, pir…). Tijekom perioda detoxa bilo bi dobro izbjegavati namirnice s glutenom.
  • Svakodnevno jesti zeleno lisnato povrće.
  • Jelovnik planirati s mahunarkama i orašastim plodovima.
  • Jesti fermentiranu hranu i/ili jogurte na biljnoj bazi.
  • Konzumirati svježe voće, posebice bobičasto voće, citruse, smoothie napitke i prirodne sokove. Vitamine i minerale je idealno uzimati u hrani, a ne u vidu dodataka prehrani.
  • Zbog brojnih blagotvornih svojstava preporučuje se unos širokog spektra biljaka i začina: cimet, kurkuma, korijander, kumin, peršin, komorač, maslačak, čičak, češnjak, medvjeđi luk. Konzumirati ih treba svježe dodavanjem u pripremljena jela. Primjerice, u salate ili u juhe možete dodati svježi peršin ili korijander, u obliku pesta, ili ih konzumirati u obliku čajeva (primjerice, čaj korijena maslačka ili čaj od sjemenki komorača).
  • Hidratacija, piti vodu! Tijekom dana može se konzumirati voda s dodacima (primjerice, limunom, mentom, i/ili svježim krastavcima). Redovito pijenje vode tijekom dana potiče bubrege na povećano izlučivanje urina, jednog od glavnih puteva eliminacije toksina.

Kako bi se uspješno proveo detox potrebno ga je isplanirati unaprijed pa preporučujem napraviti jela dan ranije i/ili sastojke koje mislimo konzumirati dan ranije operite i nasjeckajte kako bi vam brzo bili dostupni za pripremu. Ovo je posebno važno za zaposlene, jer ako pravovremeno ne isplaniramo obroke teško ćemo tijekom radnog dana uspjeti pojesti izbalansirani obrok. Večeru možemo pripremiti tijekom završetka dnevnih obveza. Obroci se ne bi trebali preskakati kako ne bi dolazilo da pada šećera u krvi, a što može dovesti do umora, razdražljivosti, povećanja stresa te uzrokovati usporavanje metabolizma, što pak može uzrokovati debljanje.

Primjer jelovnika:

Pripremu za doručak i ručak napravit ćemo dan ranije i pohraniti u frižider do jutra. Pahuljice pripremimo tako da sve sastojke pomiješamo u staklenku ili neku prikladnu posudicu. Za večeru nasjeckamo i zamrznemo dvije zrele banane.

1. Doručak

Prekonoćne pahuljice

– Pomiješajte 4 žlice zobenih pahuljica (od pira, riže prema izboru) + 1 žlica chia sjemenki + 2 dcl biljnog mlijeka. Na vrh dodajte svježe bobičasto voće (borovnice, maline, jagode, kupine, 4-5 žlica) + žličica maslaca od lješnjaka/badema ili badem sitno narezan po vrhu (cca 10 komada). Pustite da odstoji preko noći.

2. Ručak

Zdjelica s kvinojom i komoračem i salata

Pomiješajte 1 šalicu skuhane kvinoje + 1 srednji komorač +1/2 crvene paprike + 1 krastavac + 2 mlada luka + 2-3 rotkvice + tostirane orahe (1 šaka) + 2 žlice svježeg peršina.

Za umak: sok svježeg limuna + 1 žlica ekstra djevičanskog maslinovog ulja + 1 žličica senfa, sol, papar prema ukusu.

Komorač narežite i posipajte s malo ulja, soli i papra. Stavite ga na lim za pečenje obložen masnim papirom i pecite u pećnici na 180 C, 15-tak min (dok ne omekša i dobije zlatne rubove). U zdjelu dodajte skuhanu i ohlađenu kvinoju, pečeni komorač i ostale sastojke, pomiješajte te prelijte umakom. Pospite tostiranim orasima i peršinom. Pripremljeno jelo može se preko noći pohraniti u frižideru.

Poslužiti uz salatu prema odabiru (primjerice, mladi špinat + rajčica).

3. Večera

Gusta juha od brokule 

Pomiješajte 2 srednje brokule + 1 luk + 1 mrkvu + malo celera + 1 šalicu suhe crvene leće + 2 češnja češnjaka + 1 žlicu ekstra djevičanskog ulja + sok svježeg limuna + zobeno/sojino vrhnje.

Začini: sol, papar, kurkuma, čili

Na maslinovom ulju kratko popržite luk, dodajte mrkvu i celer, protisnuti češnjak i kratko prodinstajte dok povrće ne omekša. Dodajte natrganu brokulu i leću te zalijte vodom ili povrtnim temeljcem tako da ih prekrije i kuhajte oko 20 minuta. Pred kraj kuhanja dodajte malo biljnog vrhnja, a kada je sve kuhano izmiksajte štapnim mikserom. Prema ukusu dodajte sol, papar, kurkumu, čili, ako volite ljuto, a na kraju svježi limunov sok. Juha se može posipati s malo prženih bundevinih sjemenki ili koprom ili nekim drugim začinom po želji.

Malo slatko zadovoljstvo – sladoled

U blenderu smiksajte 1 veću ili 2 manje zrele zamrznute banane, dodajte 1/2 šalice smrznutih ili svježih malina (ili drugog bobičastog voće po izboru), prstohvat soli, malo cimeta, vanilije. Ovisno o jačini blendera po potrebi se može dodati malo biljnog mlijeka, kako bi se dobila lijepa homogena smjesa. Odmah pojedite.

Tijekom dana pijte vodu s limunom, svježim krastavcima i mentom te čajeve bez šećera, po izboru.

Provođenje detoksikacije ne mora biti komplicirano jer se može isplanirati s jednostavnim receptima bez kompliciranih namirnica. Ključno je da ste dosljedni u praćenju zadanih smjernica tijekom određenog perioda, a ponajviše da pronađete vremena za sebe i osvijestite važnost pravilnog izbora hrane i važnost podrške koju može pružiti svom organizmu.