Lucy O’Donnell, autorica knjige „Rak je moj učitelj“, primala je kemoterapiju kod kuće što je, kaže, bilo jedno od njezinih najboljih otkrića. Za Psychology Today opisala je kako to funkcionira.

Sve počinje tako što savjetnik ili bolnički tim daju preporuku za organizaciju čiji predstavnici dolaze u njezin dom. Oni ju prvo kontaktiraju telefonom i postave sva pitanja koja su im potrebna kako bi dobili uvid u njezino zdravstveno stanje, a potom zakažu posjet. O’Donnell je rekla kako je njezina komunikacija s onkološkom klinikom i pružateljima tretmana kod kuće bila besprijekorna. Medicinske su sestre bile dobro pripremljene i dobro upoznate s njezinom situacijom. Kao i u klinici, svi su posjeti bili zakazani šest mjeseci unaprijed, tako da je točno znala što se događa.

Rekla je kako i sama nije mogla vjerovati da će sve teći tako lako i ‘glatko’. Sve medicinske sestre koju su došle kod nje kući dati joj kemoterapiju imale su dugogodišnje iskustvo, a do sada su sve bile vrlo ljubazne, opuštene i dobro raspoložene. One se, naime, ne moraju nositi s naporima i užurbanim tempom kakav je u klinici – tako da je ona njihov jedini prioritet. O’Donnell je istaknula kako joj iznimno godi provođenje tretmana u njezinoj spavaćoj sobi uz glazbu ili televiziju. Nije bilo važno ni vrijeme kada se tretmani održavaju, budući da je bila kod kuće pa je prije njih i nakon njih mogla nastaviti raditi sve što bi uobičajeno radila.

Tretmani prolaze u razgovoru i ugodnom čavrljanju, a kada tretman završi medicinske sestre ostaju još  20 do 30 minuta kako bi se uvjerile da nema nuspojava liječenja kemoterapijom. Nakon njihovog posjeta, O’Donnell, kako je napisala, ima osjećaj kao da su joj prijatelji bili na kavi i pri tom joj nisu oduzeli puno vremena u obavljanju njezinih svakodnevnih poslova.

Tim za kućne posjete na raspolaganju je 24 sata na dan, svih 365 dana u godini, a postoji i broj na koji ih se može nazvati ako se nešto neočekivano dogodi. O’Donnell je rekla kako se zbog te spoznaje osjeća vrlo sigurno, odnosno jednako sigurno kao da je kemoterapiju primala u klinici.

Rekla je kako liječenje kod kuće doista čini razliku u kvaliteti života za pacijente s dugoročnim karcinomom poput njezinog. Osim što pacijenti terapiju bolje odrade i podnose kad ju primaju kod kuće, prednost je i u cijeni ovakvih tretmana. Naime, bez obzira jeste li osigurani ili ne – liječenje kod kuće 50 je posto jeftinije od onoga u bolnici budući da se ne plaćaju takozvani opći troškovi klinike i kreveta.