Britanski znanstvenici provode eksperiment u kojem namjeravaju zika virusom uništiti tumorske stanice na mozgu i iznaći nov način borbe protiv glioblastoma, najčešćeg i najagresivnijeg tumora  mozga, objavio je britanski Telegraph.

Naime, većinu kancerogenih nakupina koje zahvaćaju mozak moguće je ukloniti kirurškim putem, no one se gotovo uvijek opet pojave.

Iako neurokirurzi iznimno precizno uklanjaju bolesno tkivo, i to tako da krenu od središta tumora pa sve dok se nakupina potpuno ne ukloni, stanicama raka teško se približiti budući da one ulaze u zdravo moždano tkivo. To je razlog zbog kojeg dolazi do ‘zaostalih’ zloćudnih stanica nakon operacije, a iz kojih se potom stvaraju novi tumori.

Širenje virusa zike, pripadnika obitelji flavivirusi, koji prenose komarci roda Aedes aegypti,  povezuje se s pojavom mikrocefalije kod novorođenčadi u zemljama koje su zahvaćene epidemijom. Međutim, kod odraslih osoba, čiji je mozak u potpunosti formiran, simptomi su često vrlo blagi i slični simptomima gripe.

Harry Bulstrode, neurokirurg i voditelj istraživanja na Sveučilištu Cambridge, i njegov tim provode istraživanje kako bi doznali može li virus zike uništiti tumorske stanice glioblastoma na isti način na koji napada i uništava mozak fetusa koji je u razvoju. Bulstrode je najavio eksperimentalna istraživanja potencijala virusa zike na laboratorijskim miševima.

“Virus zike napada matične stanice mozga u razvoju kod fetusa, zbog čega dolazi do mikrocefalije. Kako bi mu to uspjelo, mora ‘preskočiti’ krvno-moždanu barijeru”, izjavio je Bulstrode.

“Infekcija novorođenčadi virusom zike velika je globalna zdravstvena prijetnja i briga, zbog čega ćemo se usredotočiti na doznavanje više podataka o njemu kako bismo otkrili i nove metode liječenja. Proučavajući ga, željeli bismo dosadašnja saznanja iskoristiti da bismo utvrdili možemo li ovim virusom ‘ići’ na liječenje jednoga od najtežih vrsta karcinoma”, pojasnio je voditelj istraživanja. Dodao je kako se on i njegov tim nadaju da će uspjeti dokazati kako virus zike može usporiti rast tumora na mozgu u laboratorijskim testiranjima. „Utvrdimo li da virus zike može ‘preskočiti’ krvno-moždanu barijeru i selektivno naciljati moždane stanice, mogli bismo imati ključne podatke za liječenje ove teške bolesti u budućnosti”, rekao je.

Stanice glioblastoma slične su stanicama mozga u razvoju pa znanstvenici vjeruju kako bi se virus zike mogao ubrizgati u tumor te na isti način napasti i uništiti tumorske stanice.