Kada bismo stalno imali na umu koliko je važno kretanje i priča bi o zdravlju u poznijim godinama, pogotovo zdravlju kostiju, mišića i zglobova, u mnogim slučajevima bila veselija.

 

Bilo da je riječ o svakodnevnoj aktivnosti, sportskim naporima na rekreativnoj ili profesionalnoj razini, stalna tjelesna aktivnost trebala bi biti neizostavna mjera primarne prevencije zaštite zdravlja. Kako i sam logo ortopedske struke kaže – „Život je kretanje, kretanje je život“, naš organizam jednostavno se mora kretati kako se ne bi narušili biološki procesi u lokomotornom sustavu“, ističe Milan Milošević, dr. med. spec. ortoped i traumatolog, ravnatelj zagrebačke Poliklinike “Ribnjak”.

 

Dodaje kako je produljenje životnog vijeka, ali i način života modernog čovjeka, doveo do golemog povećanja oboljenja i ozljeda lokomotornog sustava, od promjena na kralježnici, preko ubrzanog “starenja” zglobova kuka i koljena, deformacija stopala, atrofije mišića, do pojave osteoporoze i posljedičnih prijeloma kostiju.

Cijeli je niz razloga zašto je svaka vježba bolja nego pasivnost. Kako navodi dr. Milošević vježbanjem se javlja bolja aerobna izdržljivost, bolja termoregulacija tijela, bolja prehrana i izmjena stanica tkiva, efikasnije otklanjanje metabolita, povećanje mišićne mase i snage, bolja oksigenacija moždanih stanica.

Javljaju se i pozitivne emocionalne i mentalne promjene kao što su dobro raspoloženje, osjećaj korisnosti, optimizam i povećanje kvalitete života. Izravne koristi od redovite tjelesne aktivnosti ogledaju se prije svega na kvalitetnijem i duljem životu, jačim i otpornijim kostima, smanjenju bolova u zglobovima i mišićima, povećanju i održanju pokretljivosti i ravnoteže, smanjenju rizika od prijeloma i sporijem gubitku mišićne mase.

Kako bismo očuvali zdravlje zglobova i ligamenata, važno je i kakvu obuću nosimo. Liječnici napominju kako ta obuća mora biti adekvatna, kako u svakodnevnom radu, tako i pri rekreaciji. Odabir mekanih, amortizirajućih podloga, vrlo je bitan za zglobove donjih ekstremiteta, napose stopala. A kako bi se smanjilo opterećenje na stopalo, kvalitetni ortopedski ulošci mogu znatno pomoći.

Izreka ‘bolje spriječiti nego liječiti’ trebala bi biti vodilja, a životni moto ‘gibanje, gibanje, gibanje’ jer to je najbolji recept za očuvanje zdravlja. Ponekad je teško učiniti prvi korak, a za početak ne bi bilo zgorega krenuti pješice, ako ne cijeli put do posla, barem dio puta, učlaniti se u planinarsko društvo, upisati se u školu trčanja, krenuti na pilates, yogu i druge vrste tjelovježbe. Mogućnosti su brojne. Trebamo samo odlučiti i krenuti.