Znanstvenici već desetljećima maštaju o cjepivu koje bi imunološkom sustavu pacijenata oboljelih od raka pomoglo da otkrije tumore i zatim ih uništi. No, stotine pokušaja pomoglo je tek malom broju bolesnika. Nedavno je, međutim, na godišnjoj konferenciji Američkog udruženja za rak (AACR) predstavljena studija o personaliziranom cjepivu protiv raka koje je suzbilo razvoj i povratak bolesti kod 12 pacijenata oboljelih od melanoma, najzloćudnijeg tumora kože.

 

„Nalazimo se u vrlo uzbudljivom, novom trenutku  za personalizirana cjepiva protiv raka“, rekla je Catherine Wu iz Instituta za rak Dana-Farber u Bostonu koja je vodila studiju.

 

Cjepiva se uobičajeno koriste za liječenje bolesti koje uzrokuju mikroorganizmi poput virusa i bakterija. Međutim, istraživanja pokazuju da se ona mogu napraviti tako da djeluju na proteine karakteristične za razne tumore. U ranijim studijama obično su korištena cjepiva koja su djelovala na proteine koji su pronađeni kod više oboljelih od nekog oblika raka. Nažalost, ona nisu uspjela jasno zaustaviti razvoj raka. No, tim dr. Wu  razvio je personalizirana cjepiva koja su sadržavala 20-tak neoantigena, mutiranih proteina specifičnih za svakog od 12 pacijenata  koja su ubrizgali oboljelima. Kod svih bolesnika koji su primili cjepivo utvrđeno je da su zdravi više od dvije i pol godine od početka liječenja. Ipak, nekim bolesnicima kod kojih je rak bio u poodmakloj fazi trebalo je dati neke dodatne tretmane. Tako je dvoje bolesnika uz cjepivo dobilo i imunoterapiju lijekom PD-1 inhibitorom.

 

„Personalizirana cjepiva za rak jedan su od velikih hitova u onkologiji danas. Ljudi su shvatili da se mogu naći različiti antigeni što se mogu koristiti za stvaranje ciljanih cjepiva koja će moći prepoznati samo pojedine vrste tumora individualno. To nije priča da se svi oboljeli od melanoma cijepe na isti način“,  pojasnio je svjetski poznati istraživač tumora, prof. Ivan Đikić sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu.

 

 

 

„Možete od individualnog pacijenta koji ima melanom uzeti njegove stanice i vidjeti koje su podvrste postojećih antigena u pitanju. Na temelju toga možete napraviti cjepivo i dati ga personalizirano tome istome pacijentu. To je poticanje imunološkog sustava na konkretan način, istinski personalizirana terapija napravljena za individualnog pacijenta, za njegov tumor i antigene te će djelovati specifično. Imunoterapija i T regulatorne stanice pokazuju da je aktivacija našeg imunološkog sustava najbolji način liječenja tumora.  U našem organizmu se dnevno stvaraju tumorske stanice, 20, 30, 50 godina, a mi ih efikasno rješavamo zbog našeg učinkovitog, nepropusnog imunološkog sustava. Mi to, naravno,  ne vidimo. Kad se dogodi ‘rupa’ u imunološkom sustavu, pojavi se tumor. Kad bismo tu ‘rupu’ zakrpali i pojačali imunološki sustav, tumori bi se mogao ukloniti. Dakle, ne samo da sad možemo pojačati imunološki sustav, nego možemo napraviti da napada  samo pojedinu vrstu antigena na tumorskim stanicama. Mnoge kompanije sada rade na razvoju takvih personaliziranih cjepiva“,  pojasnio je prof. Đikić.